Отворена покана за участие в трета фаза на конкурс за финансиране на проектни предложения по проект „Капана- квартал на творческите индустрии“ направление „Капана: събития и намеси в градска среда“.
Фондация „Пловдив 2019“ стартира трета фаза на проекта с конкурс за финансиране на събития и намеси в градска среда в Капана, които ще се реализират в периода декември 2016- май 2017г.
Пълният пакет документи се изпращат до 17:00ч. на 30-ти ноември 2016г., само по електронен път, на адрес: kapana@plovdiv2019.eu.
Проектът „Капана- квартал на творческите индустрии“ цели да развие потенциала на тази централна градска зона като място за изследване, иновации и експеримент в областта на културните и творчески индустрии и културния мениджмънт. Проектът е част от програмата на Пловдив- Европейска столица на културата и попада в клъстера „Градски мечти“ за дългосрочни и устойчиви намеси в градска среда, преосмисляне и промяна на изоставени и забравени пространства и префукнционализирането им за целите на културата.
Чрез серия от мерки, подпомагащи артистичните инициативи и предприемачество на територията на Капана, фондация „Пловдив 2019“ работи за неговото утвърждаване като първия квартал на творческите индустрии в страната. Двете последователни фази на проекта от 2014-та година досега дадоха възможност на творческите индустрии да намерят своето естествено място в квартала. Поредната стъпка цели развиването на още една страна от потенциала на квартала и привличане на артистичната публика там.
Фондация „Пловдив 2019“ обявява началото на трета фаза на проекта с конкурс за финансиране на събития и намеси в градска среда в Капана, които ще се реализират в периода декември 2016-та – май 2017-та.
Конкурсът е насочен към реализацията на:
- Артистични намеси в публично пространство, които включват инсталации, скулптури, обекти, прожекции;
- Функционален и декоративен дизайн в градска среда, пространствено изявяване и идентифициране на квартала;
- Градско градинарство;
- Изложби, танц, театър, музика, кино;
- Акции и пърформанси;
Проектните предложения трябва да са съобразени с:
- Спецификите, статута, историята и съвременния живот на квартала;
- Целите на проекта за развитие на Капана като място за културни и творчески активности;
- Даденостите на конкретното място, за което са предназначени;
- Публиката, към която са адресирани, като брой и целеви групи;
- Наредбата за обществения ред и сигурност;
- Наредбата за провеждане на търговска дейност;
Оценката на проектните предложения ще се извършва на базата на следните критерии:
- Висока художествена стойност на проекта/събитието;
- Принос за реализацията на целите на проекта „Капана- квартал на творческите индустрии“;
- Принос за развитието и облагородяването на градската среда;
- Принос за привличане и развитие на нови публики;
- Включване на граждани и жители на квартала в реализацията на проекта;
Общ бюджет по конкурса- 20 000лв. Краен срок за кандидатстване- 30-ти ноември 2016г.
Фондация „Пловдив 2019“ не определя максимална субсидия на проект, като по този начин оставя възможността на журито да прецени колко и какви проекти и намеси да подкрепи. Основно изискване към кандидатите е сумата, за която кандидатстват, да не надхвърля 70% от общия бюджет на проекта им. Собственият принос на кандидата може да бъде и нефинансов. Размерът на помощта се разпределя и решава по усмотрение на журито и в зависимост от бюджета и мащаба на съответния проект.
Фондацията покрива разходи за: продукция (материали и консумативи), хонорари, наем на техника. Фондацията НЕ покрива разходи за придобиване на трайни материални активи, трайни ремонти и административни разходи. В случаите, когато журито класира проект, но направи редукция на определени разходи по бюджетни дейности, водеща до смяна на структурата на бюджета, кандидатът е необходимо в едноседмичен срок след публичното оповестяване на класирането, писмено да потвърди, дали ще реализира проекта, съобразно новите финансови условия и да входира в деловодството на ОФ „Пловдив 2019“ актуализиран бюджет.
Проекти и събития, подкрепени от културния календар на Община Пловдив, нямат право да кандидатстват за финансиране по условията, посочени в този регламент. Допустимо е една и съща организация или лице да участват с повече от един проект. Допустими са повече от едно партньорство по всеки от проектите, но фондацията няма да допуска дублиране на дейности при финансирането. Подробните условия и задължения на партньорството ще се регламентират с договор, подписан между спечелилия участник и ОФ „Пловдив 2019“, на база българското законодателство и в съответствие с извършеното от журито класиране.
I. Кой може да кандидатства?
Български или чуждестранни пълнолетни физически лица, занаятчии или упражняващи свободна професия, вписани в Регистър БУЛСТАТ (или аналогичен регистър в държавата, в която са установени);
Български или чуждестранни юридически лица. Българските юридически лица следва да са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или по Търговския закон. За чуждестранните юридически лица се прилага документ, удостоверяващ регистрацията им и актуалното състояние съгласно закона в държавата, в която са учредени;
Кооперации по Закона за кооперациите;
Граждански дружества по Закона за задълженията и договорите;
Нямат право да кандидатстват за финансиране лица, които:
- Са обявени в несъстоятелност или са в производство по несъстоятелност;
- Се намират в ликвидация;
- Имат парични задължения към държавата или към Община Пловдив, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, или задължения към осигурителни органи, освен ако компетентен орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;
- Са осъдени с влязла в сила присъда за престъпление против собствеността или против стопанството, освен ако са реабилитирани;
- Не са изпълнили условията по предходно финансиране на проекти от Общинска фондация „Пловдив 2019“ или от друга донорска организация;
- Са в трудовоправни отношения с ОФ „Пловдив 2019“ или са членове на управленски органи към ОФ „Пловдив 2019“;
- Изпълнението на горните изисквания се удостоверява и с декларация, която е съставна част от документите за кандидатстване;
II. Необходими документи за кандидатстване:
- Попълнен формуляр за участие (по образец)*;
- Автобиография /творческо портфолио/ на кандидата, респективно на представляващия юридическото лице- кандидат*;
- Удостоверение за актуално състояние на кандидатстващата организация- юридическо лице или копие на лична карта за физическите лица и копие на документ, удостоверяващ вписване в Регистър БУЛСТАТ/или аналогичен регистър в държавата, в която са установени/*;
- Декларация за участие и достоверност на информацията (по образец)*;
Декларация за авторство на проекта (по образец)*; - Писма за потвърждение на партньорства с други организации (при наличие);
- Графични и видео материали, представящи проекта- визуализации, снимки и др. (при наличие);
Документите, отбелязани с „*“ са задължителни. Кандидатури с непълен набор от документи няма да бъдат разглеждани.
III. Технически изисквания.
Всички документи трябва да се предадат като текстови и таблични файлове, съгласно образците. Документите, които са обвързани с подпис на кандидата се прилагат задължително и сканирани с положения подпис.
Тема на писмото трябва да бъде: Конкурс Капана: <ИМЕ НА ПРОЕКТА>. В текста на писмото трябва да присъства следната информация: името на кандидатстващата организацията и името на проекта.
Максималната допустима големина на пакета документи е 10 MB. При по- голям размер на файловете, кандидатурата следва да се предаде чрез платформа за споделяне на файлове.
Допустимите формати файлове са: doc, docx, xls, xlsx, pdf; за допълнителни аудио- визуални материали: jpg, jpeg, mov, avi, mp3, wav. Всички останали формати няма да бъдат разглеждани!
Всяко проектно предложение на една организация или физическо лице трябва да бъде изпратено в отделно писмо.
Пълният пакет документи се изпращат до 17:00ч. на 30-ти ноември 2016г., само по електронен път, на адрес kapana@plovdiv2019.eu.
IV. Жури
- Велислава Попова– главен редактор на вестник „Дневник“. Има дългогодишен опит като маркетинг директор в една от най- големите издателски компании- „Икономедиа“. Повече от 6 години работи като репортер и редактор на рубриката „Медиа и реклама“ във вестник „Капитал“.
- Арх. Иван Колев– експерт в НИНКН. Завършва специалност архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Съосновател на Инициативата за създаване на национална стратегия за недвижимото културно наследство на България (heritage.bg). Членува в Българския национален комитет на ИКОМОС и Съюза на архитектите в България- дружество „Архитектурно наследство“.
- Красимир Ставрев– партньор в студио ПУНКТ. Магистър специалност „Книга и печатна графика“ към Национална Художествена Академия. Работи в сферата на брандинга и визуалната идентичност, графичния и уеб дизайн, шрифта и типографията, илюстрацията и др.
- Светлана Куюмджиева– артистичен директор (Фондация „Пловдив 2019“).
- Гина Кафеджиян– мениджър проекти и събития (Фондация „Пловдив 2019“).